„За Тебе, распнатиот Господ и погребан, ангелот проповедаше и на жените им говореше: Дојдете, видете каде лежеше Господ, зашто Он воскресна, како што рече, како сесилен. Затоа Ти се поклонуваме Тебе, единствениот бесмртен, Животодавче Христе, помилуј нè“ (стихира на Господи повикав... во светата и Велика Недела на Пасха Вечер).

 

На 16.05.2017 година, во вечерните часови, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид, според традицијата во нашиот град, беше отслужена свечена Пасхана вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Сашо Богданоски и Димче Ѓорѓиески, протоереите Никола Христоски и Игор Никовски, свештениците Димче Азески, Горан Ставрески, Владо Недески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Сашо Целески. На Вечерната богослуѓба беше прочитано и дел од Евангелието според Јован на повеќе јазици (црковнословенски, македонски, грчки, латински, француски, англиски, италијански и руски), а потоа беше прочитано и Велигденското послание, испратено од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. По завршувањето на богослужбата, Митрополитот Тимотеј, со црвено јајце, им го честита Празникот над празниците на мноштвото верни чеда, со најрадосниот поздрав за човештвото: Христос воскресе!   

 

vtorvosk2017 1vtorvosk2017 2vtorvosk2017 3vtorvosk2017 4vtorvosk2017 5vtorvosk2017 6vtorvosk2017 7vtorvosk2017 8vtorvosk2017 9vtorvosk2017 10vtorvosk2017 11vtorvosk2017 12vtorvosk2017 13vtorvosk2017 14vtorvosk2017 15vtorvosk2017 16vtorvosk2017 17

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Декември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3