„Во спомен на спасоносните зборови, слушнати од Отецот и предадени на апостолите, Христос Го испраќа Духот во вид на огнени јазици; а созданието, преку преобразеното присуство, Ти пее: Господи, благословен си“ (песна од Канонот на Утрена на Педесетница).

 

На 04.06.2017 година, во Неделата на светата Педесетница, во храмот „Св. Троица“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, свештениците Кирил Јованоски, Ромео Петрески и Владо Недески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше отслужена и Вечерна богослужба, на која беа прочитани коленоприклоните молитви на Педесетница. Потоа беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а се изврши и свечена литија околу самиот храм.

 

duhovden2017 1duhovden2017 2duhovden2017 3duhovden2017 4duhovden2017 5duhovden2017 6duhovden2017 7duhovden2017 8duhovden2017 9duhovden2017 10duhovden2017 11duhovden2017 12duhovden2017 13duhovden2017 14

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јануар 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1