„Јазикот на беседниците не може со песна да те прослави, Владичице, зашто повисоко од серафимите си се издигнала откако Го роди Царот Христос. Него моли Го овој народ да се избави од многуте искушенија“ *песна од Канонот на Акатист на Пресвета Богородица).

 

На 31.03.2017 година, во петокот од Петтата седмица на Великиот пост, во храмот „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, беше отслужен последниот Акатист на Пресвета Богородица во овој Велики пост, на кој чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот Никола Христоски и свештениците Димче Азески, Горан Ставрески и Ѓорѓи Блажевски. По завршувањето на Акатистот, Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Како оној што беше паднат во рацете на разбојници и беше ранет, така и јас паднав во моите гревови, и душата моја е ранета: при кого да одам да се излекувам? Само при Тебе, Лекару на душите и телата; излеј ја на мене, Боже, милоста Твоја голема“ *стихира на стиховни на Вечерна во понеделник од Петта седмица на Великиот пост).

 

Во чест на преподобниот Бенедикт, а по повод именеденот на старешината на манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Г. Манастирец, Македонски Брод, монахот Бенедикт, беше отслужена света архиерејска Литургија на претходноосветени дарови, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот Никола Христоски, еромонахот Ефросиниј, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ероѓаконот Анатолиј. По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач. Од името на целата епархија, му го честитаме именденот на монахот Бенедикт, со желби и молитви кон Бога, Он да му дарува крепко здравје уште долги години да го води и уредува манастирот во слава и чест Божја, а за спасение на неговата душа.

Повеќе...

„По зелените пасишта на Царството небесно си го нахранил стадото, оче, и кога со жезолот на догматите си ги изгонил ересите, си запеал: Боже на нашите татковци, благословен си“ (песна од Канонот на Утрена во Четврта недела од Великиот пост).

 

На 26.03.2017 година, во Четвртата недела од Великиот пост, во храмот „Св. Петар и Павле“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереите Стевчо Тошевски и Никола Христоски, свештеникот Александар Матески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот кичевски народ со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Радувај се, Пречиста Владичице, очистилиште на светот. Радувај се, лествице, која со благодатта ги издигнуваш сите од земјата. Радувај се, мосту, кој навистина ги преведуваш од смртта кон животот, сите што тебе ти пеат“ (песна од Канонот на Акатист на Пресвета Богородица).

 

На 24.03.2017 година, во петокот од Четвртата седмица од Великиот пост, во манастирот „Пресвета Богородица“ Пречиста во Кичево, беше отслужен Акатист на Пресвета Богородица, на кој чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот Никола Христоски. Митрополитот Тимотеј, како грижлив пастир на своето стадо, ја искористи оваа посета на манастирот и за да се информира за новите зафати на сестринството и да им даде поддршка на сестрите во нивниот чесен труд. 

Повеќе...

„Весели се, радувај се, Цркво Божја, на дрвото најбогато поклонувајќи му се денес - на сесветиот Крст Христов: нему, пак, му служат ангелските чинови, и со страв стојат пред него“ (песна од Канонот на Утрена во Крстопоклона недела).

 

На 19.03.2017 година, во Третата недела од Великиот пост - Крстопоклона недела, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереите Никола Христоски и Темелко Донески, свештениците Васко Голабоски и Петре Бојчиноски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Христијан Костоски. Пред започнувањето на Литургијата, според типикот на светата православна црква, насреде храмот беше изнесен светиот Крст, а на сите кои му се поклонија, Митрополитот Тимотеј им подели гранче босилок. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон мноштвото верници со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...
Страница 4 од 148

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Април 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3