„Девојки со запалени свеќи, светло ја придружуваат Приснодева, и вистински, преку Духот, ја претскажуваат иднината, бидејќи Богородица, која и самата е храм Божји, како дете со девствена слава, во храмот се воведува“ (хвалитна стихира на Утрена на Воведение на Пресвета Богородица во храмот).

 

Денес се отвораат портите на храмот, за да влезе другиот храм, кој во себе Го носеше Царот на сите. Затоа и сите верно ја прославуваат поголемата од херувимите и пославната од серафимите - Мајката Божја, која стана и Мајка и застапничка за сиот човечки род. Нејзините застапништва, како пријатен темјан, ги изгонуваат непријателските сили и се помош за сите кои со вера и побожност ја повикуваат Пречистата во своите молитви. Затоа и ние денес да ја величаме Мајката Божја и да и запееме: Радувај се, седобра Невесто, повозвишена од сите!

 

На овој голем празник, на 04.12.2016 година, во храмот „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на свештениците Димче Азески, Горан Ставрески, Владо Недески и Ѓорѓи Блажевски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Сашо Целески. По завршувањето на Литургијата, на која речиси сите се причестија, Митрополитот Тимотеј се обрати кон мноштвото верни со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Со хоровите на бесплотните, дојдете и сите луѓе, да се поклониме на овој празничен ден, славејќи го споменот на мудрите архангели Христпви, пеејќи: Свет, Свет, Свет си, Боже на нашите татковци“ (песна од канонот на Утрена на Собор на св. Архангел Михаил и другите бесплотни Сили).

 

На 21.11.2016 година, на денот кога го прославуваме празникот Собор на светиот Архангел Михаил и другите бесплотни Сили, во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, протоереј-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протоерејот Никола Христоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Сашо Целески. По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

На 13.11.2016 година, во својата 81-ва година од животот, се упокои во Господа игуманијата Агнија, која веќе 30 години верно служеше и раководеше со манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево. Последниот поздрав со мати Агнија, започна со света архиерејска заупокоена Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Нектариј, протоереј Стевчо Тошевски, свештениците Владо Недески, Александар Матески, Љупчо Бакрачески и Роберт Илијевски, еромонахот Ефросиниј, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ероѓаконот Анатолиј. Во попладневните часови, во присуство на многубројни роднини и пријатели на игуманијата Агнија, како и на голем број верници од цела Македонија. беше извршено опелото за мати Агнија. на кое чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Агатангел, како и на повеќе свештенослужители од Македонската православна црква - Охридска архиепископија. Митрополитот Тимотеј се обрати кон присутните со пригодно слово и се прости од нашата верна Игуманија, а истото во целост ви го пренесуваме.

Повеќе...

„Целиот свет најде во тебе заштитник, страдалнику, кој ги победуваш незнабошците. И, како што си ја победил горделивоста Лиева, и за борба си го охрабрил Нестора, така свети Димитрие, моли се на Христа Бога, да ни дарува милост голема“ (тропар на св. вмч. Димитриј).

 

На 08.11.2016 година, денот кога го прославуваме свештениот спомен на светиот великомаченик Димитриј Солунски, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Сашо Богданоски и Димче Ѓорѓиески, протоерејот Игор Никовски, свештеникот Зоран Ставрески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

Проф. д-р Ратомир Грозданоски, протоѓакон

 


АРХИПАСТИРСКИ ОБРАЗЕЦ ЗА СЛЕДЕЊЕ

 

Ваши високопреосвештенства и преосвештенство, Богољубиви архипастири,
Богусеоддајни високопреподобија, Преподобни монаси и монахињи,
Високопречесни и чесни отци, Браќа и сестри во Господа,
Честит и благословен нека Ви е двојниот јубилеј, г. Тимотеј,
Најбогољубиви митрополите на најсветата митрополија во Охрид,
На многаја лета!


„Ако проповедам Евангелие, нема за што да се фалам:
бидејќи тоа ми е должност; а тешко мене, ако не проповедам" (1. Кор. 9,16).

 


Почестен сум денес да говорам за промоција на значајното дело на митрополитот г. Тимотеј, насловено Охридски источник - Проповеди во 5 тома, од кои ќе се осврнам на последните три тома: третиот со 368 страници, четвртиот со 345 и петтиот со 372 страници или вкупно: 1 085 страници. Во нив, пак, 91 беседа во третиот, 85 во четвртиот, 93 во петтиот и вкупно: 269 беседи, изговорени во период од 5 години: 2010-11; 2012-13; 2014-15 година. И, се разбира, делото не е завршено. Ова е дело со целоживотна задача. Дај Боже, нека се умножи!


Здодевна е статистикава, знам, но уште малку и ќе преминам на моите погледи кон делото и кон авторот. Сакам, прво, да ја согледаме обемноста на ова дело, а потоа ќе говорам за големината на личноста и за постигнувањата.


Овие 300 беседи се напишани, изговорени и отпечатени поуки и слова на митрополитот Тимотеј, на празничните и неделните богослужби, по ред, според календарската година или по други поводи. Тоа е пастирската сеидба на архипастирот, како богослужител, учител, мисионер, проповедник и душегрижник за својот народ. Тоа е сеење на словото Божјо и евангелизација на луѓето (Матеј 13,3-30). На тој начин, Евангелието продира и се остварува во народот - проникнува во народното битие, во неговиот бит и култура, постанувајќи негов начин на живеење и спасување, „бидејќи тоа е сила Божја за спасение на секој што верува", вели светиот апостол Павле (Рим. 1,16).

Повеќе...
Страница 7 од 144

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Март 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5