„Вие, бесребреници, се просветливте како добросјајно злато, со божествената благодат на исцеленија збогативте мнозина. Затоа имајте милост кон нас, кои сме бранувани од лути напади на искушенија“ (песна од Канонот на Утрена на свети Козма и Дамјан).

 

На 14.11.2017 година, на денот на светиот спомен ан светите бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан, во храмот „Св. Врачи“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Љупчо Симиџиески, свештениците Владо Недески и Љупчо Бакрачески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верните чеда со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме. 

Повеќе...

„Додека адот плачеше што гробот е отворен, Марија им викаше на скриените апостоли: Излезете, работници на лозјето, проповедајте ја веста за Воскресението: воскресна Господ, Кој на светот му дарува милост голема“ (седален на Воскресна Утрена глас 6).

 

На 12.11.2017 година, во Дваесет и третата недела по Педесетница, а по повод една година од упокојувањето на игуманија Агнија, во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот Стевче Тошевски, свештеникот Александар Матески, еромонахот Кирил и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше отслужен парастос во спомен на упокоената игуманија Агнија, а на истиот учество зедоа и протоерејот Зоран Данев и свештеникот Дејан Димитриевски. Потоа Митрополитот Тимотеј се обрати кон верните со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Димитрие, отворен извору на благомирисно и чесно миро, срцето мое очисти го од нечистотијата на страстите и, откако со правење добри дела ќе ме направиш Христов добар мирис, умот мој облагодати го, за да ги пеам твоите божествени милости“ (песна од Канонот на Утрена на св. вмч. Димитриј Солунски).

 

На 08.11.2017 година, на денот кога го прославуваме споменот на св. вмч. Димитриј Солунски Мироточив, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофор Никола Христоски, протоереите Васко Голабоски и Темелко Донески, свештеникот Александар Димоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Христијан Костоски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Ние составуваме песна во слава на твојот спомен, колку што можеме. Но, до крајност лишени од песна достојна за тебе, Атанасие, бараме да ни дадеш прошка и изобилна благодат на Духот преку тебе“ (песна од Канонот на Утрена на свети Атанасиј Велики).

 

На 05.11.2017 година, во Дваесет и втората недела по Педесетница, беше извршено преосветување на храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино. Свеченостите започнаа ден порано, со Воскресна вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, протоереј-ставрофор Киро Ристов, протоерејот Воислав Ѓорѓиев, свештениците Лазо Павлов, Тане Величковски, Мартин Деневски и Сарафче Иванов, протоѓаконот Влатко Стоименов и ѓаконите Васил Ристовски, Душан Делов и Влатко Велевски. По завршувањето на Вечерната богослужба, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која подолу во целост ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Уста разумна ми даруваш, Слово беспочетно, да го воспевам Твојот угодник Прохор, зашто имаш неизмерно богатство на милосриде, Христе мој - бездната на Твоите судови; откако ќе се очистам од душевниот мрак, тргни од мојот ум секаква нечистотија, за да пеам: Сите дела Господови, благословете Го Господа“ (песна од Канонот на Утрена на преп. Прохор Пчински).

 

На 01.11.2017 година, на денот кога го прославуваме споменот на преподобниот Прохор Пчински, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Христоски, свештениците Горан Ставрески, Владо Недески, Ѓорѓи Блажевски, Љупчо Бакрачески и Александар Димоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, која интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...
Страница 2 од 157

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Декември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3