И ќе се јави славата Господова, и сите луѓе ќе го видат спасението од Бога; зашто устата Господова го изрече тоа (Исаија 40, 5).

Ова пророштво се исполнило на денот на Христовото крштевање на реката Јордан, односно на празникот Богојавление, ден кога Бог му се открил на целиот свет во три лица. На овој ден Митрополитот Дебарско-кичевски, г. Тимотеј, во сослужение на повеќе свештенослужители од Охридското архиерејско намесништво, отслужи света, архиерејска Литургија во црквата „Света Богородица – Каменско“. По светата Литургија, Митрополитот Тимотеј заедно со свештенослужителите и верниот народ, во свечена литија и со пеење на празничниот тропар се упати кон градското пристаниште. Кон многуилјадниот народ, пристигнат од сите краеви на светот, Митрополитот Тимотеј се обрати со празнична беседа, која интегрално ви ја пренесуваме:

Повеќе...

"Денес небото се откри на луѓето. Денес благодатта Божја обилно се излева на светот и му дава крилја на човекот за служба на Бога и на ближните; денес силата одозгора ја поросува човековата душа и ја воздигнува нагоре; денес човековата природа се мие во струите јордански и постанува нова твар."

Како што вели апостол Павле: "Се јави благодатта Божја, спасителна за сите луѓе."

 

Повеќе...

Денот кога Православната црква го прославува Соборот на свети Јован Пророк, Претеча и Крстител Господов, во црквата „Свети Јован Канео“ се служеше света, архиерејска Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски, г. Тимотеј, во сослужение на архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски, свештеник Димче Ѓорѓиески, парох Варошки, свештеник Игор Никовски, секретар на Дебарско-кичевскатра епархија, свештеник Никола Христоски, редовен свештенослужител во Плаошкиот манастир и ѓаконите: Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски.

По светата Литургија се освети и се прекрши празничниот колач.

Повеќе...

Празникот посветен на овоплотувањето на Второто лице од св. Троица, Бог Син, преку раѓањето во тело од Дева Марија, познат како Рождество Христово – Божиќ, торжествено со празнични богослужби се прослави во сите храмови во Дебарско-кичевска епархија. Во предвечерието на Божиќ, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во црквата посветена на светите апостоли Петар и Павел во Кичево, во сослужение на повеќемина свештенослужители, а во присуство на многуброен верен народ отслужи празнична вечерна богослужба и ги освети бадниковите гранчиња. Утредента, на Божиќ, во црквата свети Никола – Геракомија во Охрид, Владиката отслужи света Литургија на која верниот народ кој со пост и молитва се приготвувал се причести со Телото и Крвта на нашиот Спасител Господ Исус Христос. На 08.01. Митрополитот г. Тимотеј служеше Литургија во манастирот посветен на св. Пантелејмон и св. Климент на Плаошник. На 09.01, денот кога Црквата го празнува споменот на светиот првомаченик и архиѓакон Стефан, во црквата св. Георгиј во Струга, Владиката служеше света Литургија.

ХРИСТОС СЕ РОДИ !!!
НАВИСТИНА СЕ РОДИ !!!

Повеќе...

"Денес Дева Го раѓа Творецот на вселената, пештерата рај станува, а на оние во темнината, ѕвездата им Го покажува Сонцето - Христа; Мудреците со даровите, просветлени со верата, Му се поклонија; Aнгелите пак пееја и говореа: Слава на Бога во висините."

О, каква неискажлива тајна! Каква неиспитлива премудрост на Божјата промисла за спасение на човечкиот род! Кој може да ја опише таа неизмерна љубов и милосрдие на преблагиот Господ, Кој слегува на земјата да се роди заради нас и нашето спасение, да прими тело и стане човек, помирувајќи го огревовеното човештво со Бога. Сè до Христа оваа љубов му беше туѓа на светот. Како сонце таа блесна од Витлеемските јасли и се рашири по целиот свет, дарувајќи нè со благодатната и спасителна вера, надеж и љубов, чиста слобода, братство и еднаквост во Христа.

Повеќе...
Страница 144 од 149

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5