Празникот посветен на преподобниот Наум Охридски Чудотворец, во Дебарско-кичевска епархија торжествено со празнични богослужби беше прославен во неговиот манастир кој се наоѓа на јужниот брег на Охридското Езеро. Вечерта, на 02.07.2009 г., со почеток во 19 часот започна празничната Вечерна богослужба со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит повардарски г. Агатангел во сослужение на: архимандрит Нектариј, игумен на манастирот, архимандрит Партениј, игумен на манастирот „Свети Јован- Бигорски“, како и повеќемина други свештенослужители од епархијата.

Повеќе...

Во првата недела по Педесетница, недела на Сите Светии, во манастирот „Сите Светии“ во село Лешани, Охридско, се отслужи света божествена Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г.Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители. Кон мноштвото верен народ владиката се обрати со празнично слово. По завршувањето на светата Литургија, во дворот на манастирот се изврши мал Водосвет и се благословија и освети ја празничните лебови.

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!
          „Секој што ќе Ме признае Мене пред луѓето, ќе го признаам и Јас него пред Мојот Отец небесен“ (Мат. 10, 32).

 

Повеќе...

На 08 јуни 2009 година, втор ден Духовден, во катедралната црква света Софија во Охрид се служеше света Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Нектариј, протојереј-ставрофор Ефтим Бетински, протојереј Сашо Богданоски, свештеник Ромео Петрески, свештеник Димче Ѓорѓиески, свештеник Игор Никовски, свештеник Никола Христоски и ѓаконите Димче Азески, Николче Ѓурѓиноски и Владо Недески. Кон верниот народ Владиката се обрати со поучно слово.

Повеќе...

На Педесетница – Духовден, во црквата „Света Троица“ во Охрид, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители отслужи света Литургија. По завршувањето на Литугијата, според типикот на Црквата се отслужи и Вечерна богослужба. После завршувањето на богослужбата, Владиката заедно со останатите свештенослужители излегоа во дворот на црквата каде што се изврши мал Водосвет и се благословија и прекршија празничните лебови. Кон верниот народ Владиката се обрати со празнично слово кое интегрално ви го пренесуваме.

 

Повеќе...

Споменот за светиот свештеномаченик Еразмо Охридски, свечено со празнични богослужби традиционално се одбележа во истоимениот манастир кој се наоѓа во непосредна близина на Охрид. По тој повод, на 14-ти јуни во вечерните часови Митрополитот г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители отслужи празнична вечерна. Култот кон овој светител во Охридско-струшкиот регион е голем, бидејќи неколку години пред крајот на својот живот свети Еразмо Евангелието го проповедал во Лихнидос, денешен Охрид. Сè до доцните вечерни часови, а исто така и наредниот ден, река од верен народ трпеливо и со молитва чекаа да влезат, да се поклонат и помолат во црквата и во пештерата во која се подвизувал светиот Еразмо и на тој начин да ја изразат својата чест кон светителот. Утредента, на 15-ти јуни во 8 часот започна утринската богослужба по која следеше и света архиерејска Литургија. По за вршувањето на Литургијата, Владиката заедно со останатите свештенослужители се упатија кон изворот, кој се наоѓа под манастирот, каде што се изврши мал Водосвет и се благословија и прекршија празничните лебови.

Повеќе...
Страница 144 од 157

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Декември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3