Секој човек кој размислува за вечниот живот и се грижи единствено за спасението на својата душа, се труди секое материјално дело кое го стекнал, овде на земјава, да биде душеполезно и богоугодно, бидејќи човековата душа е повредна од сè на овој свет, од сите богатства и скапоцености, кои светот денес ги нуди. Размислувајќи за Бога и за Неговата голема љубов, човекот постојано чувствува, како Небесниот Отец штедро и милостиво излева безбројни дарови, исполнет со милосрдна грижа кон своето возљубено создание, со единствена цел - да ја излекува човековата душа и да и помогне да се спаси.

Повеќе...

На 09. XII, денот кога Православната црква ги празнува свети Ѓорѓи и свети Алимпиј Столпник, се служеше света Литургија во црквата „Свети великомаченик Ѓорѓи“ – Охрид.

На Литургијата беше присутен многуброен верен народ од Охрид, кои во голем дел пристапија и се причестија со телото и крвта на Спасителот наш, Исус Христос.

Повеќе...

Годинешната централна прослава на патрониот празник на Македонската православна црква, како и на градот Охрид, се одржа во манастирот „Свети Климент и свети Пантелејмон“ на Плаошник, Охрид. Празнувањето започна на 07.XII, со служење на празнична вечерна богослужба со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски, г.Тимотеј во сослужение на повеќе свештенослужители.

 

Повеќе...

Празникот посветен на Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, во Охрид свечено се одбележа со архиерејска Литургија во црквата „Света Богородица-Каменско“. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на: протојереј Сашо Богданоски, свештеник Љупчо Симиџиоски, свештеник Игор Никовски и свештеник Саше Костадиноски, како и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски. На светата Литургија забележително беше присуството на голем број на верен, благочестив народ кој се причести со светото Тело и Крв Христова. Кон мноштвото народ Митрополитот Тимотеј се обрати со празнична беседа, која интегрално ви ја пренесуваме:

Повеќе...

Од 24 - 26. XI 2008 година Митрополитот Тимотеј, во придружба на ѓаконот Николче Ѓурѓиноски, го посети Пловдивскиот Митрополит, г. Николај. Повод за истата беше барањето на честичка од светите мошти на св. Климент Охридски за новоизградениот храм, „Св. Климент Охридски”, во Пловдив.

Со решение на САС бр. 242 од 05. XI 2008 година. Митрополитот Тимотеј, заедно со Митрополитот Иларион, протоѓаконот Дени Насков, ѓакон Сашо Ристоски и ѓаконот Николче Ѓурѓиноски, на 24. XI беа пречекани на граничниот премин Деве Баир, од страна на Митрополитот Николај и директорот за вероисповедание при владата на Република Бугарија, со државен протокол и придружба на службени возила.

 

Повеќе...
Страница 147 од 151

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Август 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6