На 06 март 2009 година, во попладневните часови во првиот петок од Великиот пост, во црквата "Света Богородица - Каменско" во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј отслужи Мало Повечерие со првата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица.

Согласно Цариградската пракса, Акатист кон Пресвета Богородица за време на Великиот пост се служи првите четири петоци, и во секој од петоците се отслужува по една статија од Акатистот, кој е поделен на четири статии во рамките на Канонот, додека, пак, во петтата недела од Великиот пост се служи целиот Акатист.

По завршувањето на богослужбата, Владиката г. Тимотеј, кон верниот народ се обрати со поучно слово кое интегрално Ви го пренесуваме:

Повеќе...

На 04. 03 2009 година, во првата среда од Великиот пост, традиционално, во црквата „Света Богородица“ - Каменско во Охрид, се отслужи првата Литургија на претходноосветените дарови, со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“, свештеник Димче Ѓорѓиески, парох Варошки и ѓаконот Димче Азески, референт при Дебарско-кичевската епархија.

Повеќе...

Вечерта на 1 март 2009 на Прочка, во храмот "Успение на Пресвета Богородица - Каменско" во Охрид, се отслужи вечерна богослужба. По завршувањето на богослужбата, пред самиот чин на простување, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј кон собраниот верен народ се обрати со поучно слово кое интегрално Ви го пренесуваме:

Повеќе...

Во Месопусната недела, на 22.02.2009 г. во црквата "Св Георгиј" во Струга, Митрополитот г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Партениј, игумен на "Бигорскиот манастир", како и повеќемина свештенослужители од струшкото и охридското намесништво отслужи света Литургија. На божествената Литургија, Митрополитот г. Тимотеј, во ѓаконски чин го ракоположи теологот Васко Голабоски од Струга. По завршувањето на Литургијата, кон многубројниот верен народ Владиката се обрати со поучно слово кое интегрално ви го пренесуваме:

 

Повеќе...

На празникот на Сретение Господово 15.02.2009 г. и во неделата на Блудниот син, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во црквата света Богородица - Каменско во Охрид, отслужи света архиерејска литургија со повеќемина свештенослужители. На литургијата беше произведен во чин чтец теологот Васко Голабоски од Струга.

Повеќе...
Страница 149 од 156

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Ноември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6