На 15 април, (Велика Среда), во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско во Охрид се отслужи Литургија на Претходноосветените дарови. Со светата Литургија чиноначалствуваше Владиката Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Нектариј, протојереј Сашо Богданоски и ѓакон Димче Азески.

Повеќе...

На 08 март 2009 година, во Неделата на Православието, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во црквата свети Никола – Геракомија во Охрид, во сослужение на повеќемина свештенослужители од охридското архиерејско намесништво, отслужи света божествена Литургија.

Повеќе...

На 07 март 2009 година, Тодорова сабота, во црквата „ Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, Владиката г. Тимотеј, во сослужение на протојереј Сашо Богданоски, свештеник Игор Никовски и ѓаконите Димче Азески, Николче Ѓурѓиноски, Владо Недески и Васко Голабоски, отслужи света божествена Литургија. Верниот народ, подготвен со пост и молитва пристапи кон Светиот Путир, примајќи го телото и крвта на нашиот Спасител Господ Исус Христос. Поттикнат од љубовта и грижата за спасение на своето словесно стадо, Владиката произнесе боговдахновено слово кое интегрално Ви го пренесуваме:

Повеќе...

На 06 март 2009 година, во попладневните часови во првиот петок од Великиот пост, во црквата "Света Богородица - Каменско" во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј отслужи Мало Повечерие со првата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица.

Согласно Цариградската пракса, Акатист кон Пресвета Богородица за време на Великиот пост се служи првите четири петоци, и во секој од петоците се отслужува по една статија од Акатистот, кој е поделен на четири статии во рамките на Канонот, додека, пак, во петтата недела од Великиот пост се служи целиот Акатист.

По завршувањето на богослужбата, Владиката г. Тимотеј, кон верниот народ се обрати со поучно слово кое интегрално Ви го пренесуваме:

Повеќе...

На 04. 03 2009 година, во првата среда од Великиот пост, традиционално, во црквата „Света Богородица“ - Каменско во Охрид, се отслужи првата Литургија на претходноосветените дарови, со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“, свештеник Димче Ѓорѓиески, парох Варошки и ѓаконот Димче Азески, референт при Дебарско-кичевската епархија.

Повеќе...
Страница 152 од 159

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јануар 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1