По повод празникот на мирликискиот чудотворец, свети Никола, се служеше света, божествена архиерејска Литургија во црквата „Свети Никола – Ѓеракомија“ во Охрид, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“, јеромонахот Макариј, собрат во Бигорскиот манастирот „Свети Јован Крстител“, свештеник Димче Ѓорѓиески, парох Варошки, свештеник Саше Костадиноски и ѓаконите: Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски, референти при Дебарско-кичевската епархија. Забележително беше присуство на голем број православни верници, кои подготвувајќи се со пост, молитва и исповед, во голем број пристапија и се причестија од Чашата на Животот со Телото и Крвта на нашиот Спасител, Господ Исус Христос.

Nike shoes | Nike for Men

svnikola1

svnikola1

svnikola1

svnikola1

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Февруар 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1