На 21.04.2023 година, во Петокот од Светлата седмица - Источен петок - Блакалија, во посета на Охрид и охридските светињи беа богословите матуранти од Средното богословско училиште „Св. Арсениј Сремац“ од Сремски Карловци, Р. Србија, предводени од ректорот на богословијата, протоерејот Јован Милановиќ, како и двајца други професори. Богословите беа пригодно дочекани и во Митрополитскиот административен центар на Дебарско-кичевската епархија во Охрид од страна на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, каде што беше приредена и свечена трпеза на љубовта. 

 

posbogkarl 1posbogkarl 2posbogkarl 3posbogkarl 4posbogkarl 5

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Септември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4