На 13.04.2024 година, во Митрополитската резиденција во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, оствари средба со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот на Лвов и Галиција Филарет од Украинската православна црква. Разговорот помина во пријатна и пријателска атмосфера, а беа разменети повеќе мислења и информации за животот во Македонија и Украина, и за состојбата со православната црква во Украина.

sredbafilaretukr 1 

sredbafilaretukr 2

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5