По повод празникот на света Параскева − Петка Римјанка, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“, протоереј Сашо Богданоски, свештеник Игор Никовски, секретар на Дебарско-кичевската епархија и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски, служеше во манастирот „Света Параскева − Петка Римјанка“ во село Оровник, Охридско. Повод за тоа беше осветувањето на фрескоживописот на манастирската црква после што се служеше и света архиерејска Литургија.

 

bridgemedia | Nike Air Force 1 Low White Grey Gold - CZ0270-106
Повеќе...

Верата без дела е мртва.

Искрената вера секогаш се потврдува со вистински дела. За тоа сведочат црквите кои постојано се градат по нашите села и градови, во кои верниот народ соборно го слави и му благодари на семилостивиот и човекољубив Бог. А тоа раѓа неискажлива радост во секое богољубиво срце. Таква радост се случи и на 01. август 2009 година кога се освети црквата „Раѓање на Пресвета Богородица“ во с. Злести, Општина Дебрца – Охридско. На чинот на осветувањето чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“, парохискиот свештеник Душан Јордановски, свештеник Игор Никовски, секретар на Дебарско-кичевската епархија и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски. По осветувањето на новоизградената црква се служеше и света архиерејска Литургија, на која Митрополитот Тимотеј кон верниот народ се обрати со пригодно слово, кое ви го предаваме во целост:

Adidas shoes | adidas sold 1 million dollars today Enflame Release Date - raw amber nmd laces

Повеќе...

Верата е жива претстава за она, на што се надеваме, и докажување на она, што не се гледа. Црквата претставува токму тоа. Жива претстава на небесното Царство во кое непрестајно ги примаме небесните дарови што Бог ни ги испраќа преку молитвите и богослужбите, и во која се храниме со пречистото Тело и чесната Крв на нашиот Спасител, Господ Исус Христос. А светителите се наши небесни закрилници и застапници пред престолот на севишниот Бог, кои непрестајно бдеат и се молат за нас. Затоа верниот народ, длабоко свесен и благодарен за тоа, постојано гради цркви во кои ќе се слави името на Бога и на неговите светии.

Sneakers Store | Mens Flynit Trainers
Повеќе...

На 28 јули 2009 година, ден кога се празнува споменот за светите маченици Кирик и Јулита, во црквата „Света Богородица-Болничка“ во Охрид се служеше света божествена Литургија. После завршувањето на Литургијата, во дворот на црквата, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј заедно со останатите свештенослужители извршија мал Водосвет и го благословија и прекршија празничниот леб.

spy offers | Mens Flynit Trainers
Повеќе...

На 26 јули 2009 година, Седма недела по Педесетница, во селото Скребатно - Охридско се изврши преосветување на црква посветена на Успението на Пресвета Богородица. Црквата е изградена 1928 година, но бидејќи се наоѓала во руинирана состојба, во поново време после преземените активности за нејзина санација, истата е доизградена и фрескоживописана. Чинот преосветување го изврши Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Нектариј, протојереј-ставрофор Ефтим Бетински, јереј Кирил Јованоски, јереј Игор Никовски, јеромонах Јосиф и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски. После чинот на преосветување се отслужи света божествена архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополит г. Тимотеј. Кон верниот народ Владиката се обрати со поучно слово кое интегрално ви го пренесуваме.

bridge media | 【国内4月24日発売予定】ナイキ ウィメンズ エア アクア リフト 全2色 - スニーカーウォーズ

Повеќе...
Страница 254 од 268

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Септември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4