Денес е почеток на нашето спасение и откривање на вечната тајна: Синот Божји станува Син на Дева, и Гаврил објавува блага вест. Затоа и ние да извикаме кон Богордица: Радувај се, Благодатна, Господ е со Тебе!

Благовештение, празникот посветен на објавувањето на благата вест за Христовото раѓање, во Охрид свечено беше прославен со света архиерејска Литургија во катедралната црква „Света Софија“. Со божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски, г.г. Стефан во сослужение на Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополит Брегалнички г. Иларион, архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“ како и повеќемина свештенослужители.
Кон многубројниот верен народ, кој беше дошол соборно да го прослави објавувањето на благата вест заедно со своите пастироначалници, Архиепископот г.г. Стефан се обрати со свечено слово кое може да го преземете овде: БЛАГОВЕШТЕНИЕ – ПРАЗНИК НА ВЕЧНАТА РАДОСТ

url clone | Air Jordan 1 Retro High OG 'University Blue' — Ietp

Повеќе...

Денес е почеток на нашето спасение и откривање на вечната тајна: Синот Божји станува Син на Дева, и Гаврил објавува блага вест. Затоа и ние да извикаме кон Богордица: Радувај се, Благодатна, Господ е со Тебе!

Благовештение, празникот посветен на објавувањето на благата вест за Христовото раѓање, во Охрид свечено беше прославен со света архиерејска Литургија во катедралната црква „Света Софија“. Со божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски, г.г. Стефан во сослужение на Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополит Брегалнички г. Иларион, архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“ како и повеќемина свештенослужители.
Кон многубројниот верен народ, кој беше дошол соборно да го прослави објавувањето на благата вест заедно со своите пастироначалници, Архиепископот г.г. Стефан се обрати со свечено слово кое може да го преземете овде: БЛАГОВЕШТЕНИЕ – ПРАЗНИК НА ВЕЧНАТА РАДОСТ

latest Nike release | Klær Nike
Повеќе...

Во петокот на 03 март 2009 година, во попладневните часови во црквата света Богородица – Каменско во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на протојереј Сашо Богданоски, свештеник Љупчо Симиџиоски, свештеник Игор Никовски и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски отслужи Мало Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица.

jordan Sneakers | Nike SB
Повеќе...

Во четвртата недела на Великиот пост, недела посветена на свети Јован Лествичник, во црквата свети Петар и Павел во Кичево, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на повеќемина свештенослужители од кичевското и охридското архиерејско намесништво отслужи света божествена Литургија. Кон верниот народ, Владиката се обрати со поучно слово кое интегрално ви го пренесуваме:

affiliate link trace | Air Max

Повеќе...

На 22 март 2009 година, (Крстопоклона недела), Митрополитот Дебарско-кичевски и плаошко-струшки г. Тимотеј, во сослужение на повеќемина свештенослужители од охридското и струшкото архиерејско намесништво, во црквата св. Георгиј во Струга отслужи света божествена Литургија. Кон многубројниот верен народ, Владиката се обрати со поучно слово кое интегрално ви го пренесуваме:

Best Sneakers | balerínky

Повеќе...
Страница 260 од 268

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Септември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4