Почитувани верни чеда, во прилог Ви ја пренесуваме Беседата на Томина недела, од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, изговорена во Капелата во Митрополитската резиденција на Плаошник во Охрид. 

Повеќе...

„Изворот на Дева ги закрепнува душите; ние коишто сме осквернети од страсти, да притрчаме кон Отроковица и да ги измиеме“ (хвалитна стихира на Утрена на Светли петок - Источен петок, Балаклија).

 

На 10.05.2024 година, во Петокот од Светлата седмица, Источен петок - Балаклија, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Кирил Јованоски, протоереите Љупчо Симиџиески и Горан Ставрески, свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски, Роберт Илијевски и Васил Михајлоски, еромонахот Никодим и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Водосвет во Светлата седмица и беше прекршен празничниот колач, а свештеникот Ѓорѓи Блажевски, со благослов на Митрополитот Тимотеј, се обрати кон верниците со пригодно празнично слово. 

Повеќе...

„Како пролет ни засветли - светлото Господово и божествено воскресение, од земната кон небесната Пасха преведувајќи не. Со неа, пак, ни сјае светлозарниот спомен на сеславниот Маченик Георгија, што светло го извршуваме, за да се удостоиме за божествената благодат од Спасителот Христа“ (светилен на Утрена на св. вмч. Георгиј Победоносец).

 

Радоста на Воскресението Христово е присутна низ сиот наш живот, зашто тоа е и единствената надеж за нашата победа над смртта и владетелот на смртта. Но, таа радост особено се чувствува во овие Воскресенски денови, кои ги исполнуваат нашите срца и души со неописливо чувство и свесност за жртвата Христова, за Неговата љубов кон нас бедните и за местото што Господ го подготвил за оние кои со вера, надеж и љубов Му пристапуваат и Го љубат. Оваа година, на вториот и третиот ден од Воскресението Христово, се совпадна и прославувањето на великиот духовен воин - на светиот Ѓорѓи Победоносецот, еден од најпрославуваните светии меѓу нашиот народ. Откако го прославивме споменот на светиот Ѓорѓиден претходно, на 07.05.2024 година, на третиот ден од Воскресението Христово, свечено одбележавме уште еден настан со долга традиција, настан што на сите нас ни ги исполнува срцата со радост, а тоа е свечената литија - еордија во Струга. Како и секоја година, прославата на овој ден започна во утринските часови, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Илија Танаскоски и Александар Димоски, протоерејот Васко Голабоски, свештеникот Христијан Костоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. 

Повеќе...

„Радувајте се, луѓе, и веселете се! Ангелот што седеше на гробниот камен, тој ни благовести велејќи: Христос - Спасителот на светот - воскресна од мртвите, и со благопријатна миризба ја исполни вселената. Радувајте се, луѓе, и веселете се! (хвалитна стихира на Утрена во Понеделник од Светлата седмица).

 

На 06.05.2024 година, во Понеделникот од Светлата седмица - Втор ден велигден, и денот кога го славиме споменот на светиот великомаченик Ѓорѓи Победоносец - Ѓурѓовден, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, протоерејот Горан Ставрески, свештеникот Ѓорѓи Блажевски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Водосвет во Светлата седмица и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Пред Тебе, Господи, вратите на смртта од страв се отворија, а вратарите на адот, кога Те видоа, се исплашија, бидејќи си ја скршил бакарната врата и си ги разбил железните резиња, и си не извел од мракот и од смртната сенка, и си ги раскинал нашите окови“ (стихира на Господи повикав... на Вечерна во Недела на Пасха).

 

На 05.05.2024 година, во Неделата на Воскресението Христово, во попладневните часови, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид, според долгата традиција, беше отслужена пасхална вечерна богослужба - т.н. Второ Воскресение, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски, Игор Никовски и Александар Димоски, протоерејот Горан Ставрески, свештеникот Ѓорѓи Блажевски, еромонахот Никодим, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. На Вечерната богослужба, беше прочитано и предвиденото зачало од Евангелието според Јован на разни јазици. По завршувањето на Вечерната богослужба, Митрополитот Тимотеј, заедно со свештенството, му го честитаа на верниот народ најрадосниот Празник над празниците - Воскресението Христово, а Митрополитот им подели на верниците по едно велигденско црвено јајце, симболот на Христовото Воскресение, и ги поздрави со древниот поздрав: Христос воскресе!

Повеќе...
Страница 1 од 281

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Мај 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31