Празникот посветен на јавувањето Божјо – Богојавление (Водици),  свечено со празнични богослужби и во присуство на многуброен народ се одбележа во Охрид и Струга. Утрото, на 19 јануари во црквата „Света Богородица-Каменско“ во Охрид, се служеше света архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополит г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители од охридското архиерејско намесништво. По завршувањето на божествената Литургија, Владиката заедно со свештенослужителите и верниот народ во свечена литија се упатија кон градското пристаниште, каде што се изврши голем Богојавленски водосвет и се фрли крстот во осветените води на Охридско Езеро. Повеќе од 1 200 верници скокнаа по крстот во осветените води, а меѓу нив најсреќен беше Јован Рилков кој го фати светиот крст. Кон верниот народ, Владиката се обрати со празнично слово кое во целост ви го пренесуваме.

Asics shoes | Nike Off-White

Повеќе...

На 14/1 јануари, денот кога Црквта го слави празникот посветен на Обрезанието на Господ Исус Христос, споменот на свети Василиј Велики и почетокот на Новата година, во црквата „Свети Никола” во село Враништа – Струшко, се служеше света архиерејска Литургија. Со божествената Литургија чиноначалствуваше Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на протојереј Темелко Донески, свештеник Ристе Наумоски, свештеник Игор Никовски и ѓаконите Димче Азески, Николче Ѓурѓиноски и Васко Голабоски. После завршувањето на светата Литургија, Владиката заедно со останатите свештенослужители го благослови и прекрши празничниот колач, го благослови почетокот на Новата година и кон присутниот верен народ се обрати со поучно слово кое во целост ви го пренесуваме.

Adidas footwear | BAPE adidas Superstar Green Camo GZ8981 Release Date - SBD
Повеќе...

Утрото, на  07 јануари, Рождество Христово, во храмот „Свети Никола - Геракомија“ во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополит г. Тимотеј во сослужение на: архимандрит Нектариј, јереј Димче Ѓорѓиоски, јереј Игор Никовски, јереј Никола Христоски и ѓаконите Димче Азески, Николче Ѓурѓиноски и Васко Голабоски, во присуство на многуброен верен народ служеше света Литургија. За време на божествената Литургија, Неговото Високопреосвештенство г. Тимотеј, во протојерејски чин го произведе јерејот Димче Ѓорѓиески. Верниот народ, кој се подготвувал со пост и молитва пристапи кон светиот Путир причестувајќи се со Телото и Крвта Христови. На крајот од светата Литургија, на верниците им беше прочитано Божиќното послание.

Asics shoes | nike fashion

Повеќе...

Со празнични Вечерни богослужби во сите цркви и манастири во Дебарско-кичевска епархија започна празнувањето на  Раѓањето Христово – Божик. По тој повод, во црквата „Свети Петар и Павел“ во Кичево, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј служеше празнична вечерна богослужба  во сослужение на: протојереј-ставрофор Ѓорѓи Лапоски, протојереј Војне Ристески, јереј Стевче Тошески, јереј Ристо Камбуроски, јереј Игор Никовски и ѓакон Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на вечерната богослужба, Владиката ги благослови бадниковите гранчиња, а истите од страна на свештениците беа разделени на верниот народ кој во огромен број беше се собрал во храмот молитвено да го прослави Рождеството на нашиот Спасител Господ Исус Христос. Кон благочестивиот народ Владиката се обрати со празнично слово кое интегрално ви го пренесуваме.

 

Running Sneakers | Air Jordan 1 Retro High OG 'University Blue' — Ietp
Повеќе...

На 05.01.2011 година во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, и оваа година, со сите почести и достојно на еден голем светител и подвижник беше прославен празникот на упокојувањето на преподобниот Наум, охридскиот чудотворец. Празнувањето започна на четврти јануари со празнична вечерна богослужба на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на игуменот  на Светинаумовиот манастир, архимандритот Нектариј, свештеникот Димче Азески и ѓаконите Николче Ѓурѓиноски и Васко Голабоски. Утредента се отслужи света архиерејска Литургија на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, свештениците Игор Никовски, Димче Азески и Горан Ставрески и ѓаконите Николче Ѓурѓиноски и Васко Голабоски. По завршувањето на Литургијата се изврши мал водосвет и се прекрши празничниот колач. Митрополитот Тимотеј, кон многубројното верно паство, се обрати со пригодна беседа, која во целост ви ја пренесуваме.

Nike Sneakers | 【国内5月2日発売予定】ナイキ ウィメンズ エアマックス ココ サンダル 全4色 - スニーカーウォーズ

Повеќе...
Страница 262 од 278

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Април 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3