На 28 март 2010 година, на празникот посветен на „Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим - Цветници“ во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, надлежниот Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на: архимандрит Нектариј, протојереј-ставрофор Ѓорѓи Лапоски, протојереј Војне Ристески, јереј Игор Никовски и ѓакон Николче Ѓурѓиноски во присуство на мноштво верен народ служеше света божествена Литургија. Пред почетокот на божeствената Литургија, Владиката заедно со останатите свештенослужители изврши чин на благословување и осветување на врбови гранчиња и истите беа разделени на верниците. Верниот народ кој се подготвувал со пост и молитва пристапи кон светиот Путир причестувајќи се со светите Христови Тајни. Кон нив Владиката се обрати со поучно слово кое во целост ви го пренесуваме.

best Running shoes brand | Sneakers

Повеќе...

На 27 март, 2010 година, Лазарева сабота, а воедно и по повод именденот на отец Бенедикт, игумен на манастирот „Пресвета Богородица“ во с. Манастирец – Македонски Брод, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на: архимандрит Нектариј, свештеник Игор Никовски, јеромонах Јосиф и ѓакон Николче Ѓурѓиноски служеше света божествена Литургија.

Sports brands | Men's Footwear
Повеќе...

Во петтата недела од Великиот пост, недела посветена на преподобна Марија Египетска, во црквата „Св. Никола - Геракомија“ во Охрид се служеше света Василиева Литургија. Со божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на: архимандрит Нектариј, протојереј Димче Ѓорѓиески, јереј Игор Никовски, јереј Никола Христоски и ѓаконите Николче Ѓурѓиноски и Васко Голабоски. Верниот народ кој се подготвувал со пост и молитва, пристапи кон светиот Путир причестувакќи се со Телото и Крвта Христови. Кон верниот народ, Владиката г. Тимотеј се обрати со поучно слово кое во целост ви го пренесуваме.

bridgemedia | Women's Designer Sneakers - Luxury Shopping
Повеќе...

На 19 март 2010 година, петта недела од Великиот пост, во црквата „Света Богородица- Каменско“ во Охрид, со почеток во 16 часот, надлежниот Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на парохиските свештеници служеше Акатист кон Пресвета Богородица. Согласно Цариградската типик, Акатист кон Пресвета Богородица за време на Великиот пост се служи првите четири петоци, и во секој од петоците се отслужува по една статија од Акатистот, кој е поделен на четири статии во рамките на Канонот, додека, пак, во петтата недела од Великиот пост се служи целиот Акатист.

Running sneakers | Vans Shoes That Change Color in the Sun: UV Era Ink Stacked & More – Fitforhealth News

Повеќе...

На 14. III 2010 година, четврта недела од Великиот пост – посветена на свети Јован Лествичник, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј чиноначалствуваше со светата, божествена архиерејска Литургија во црквата „Свети Ѓорги“ – Струга, во сослужение на : архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“, протојереј-ставрофор Илија Танаскоски, архиерејски намесник на Струга, протојереј Темелко Донески, старешина на црквата „Свети Ѓорги“ − Струга, свештеник Петре Бојчиноски, парохиски свештеник при црква „Свети Ѓорги“ − Струга, свештеник Ристе Наумоски, парохиски свештеник при Ложанска парохија, свештеник Игор Никовски, секретар на Дебарско-кичевската епархија и ѓаконите: Николче Ѓургиноски и Васко Голабоски.

Running sports | Air Jordan Sneakers
Повеќе...
Страница 264 од 283

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5