По повод празникот на мирликискиот чудотворец, свети Никола, се служеше света, божествена архиерејска Литургија во црквата „Свети Никола – Ѓеракомија“ во Охрид, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“, јеромонахот Макариј, собрат во Бигорскиот манастирот „Свети Јован Крстител“, свештеник Димче Ѓорѓиески, парох Варошки, свештеник Саше Костадиноски и ѓаконите: Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски, референти при Дебарско-кичевската епархија. Забележително беше присуство на голем број православни верници, кои подготвувајќи се со пост, молитва и исповед, во голем број пристапија и се причестија од Чашата на Животот со Телото и Крвта на нашиот Спасител, Господ Исус Христос.

Nike shoes | Nike for Men
Повеќе...

Секој човек кој размислува за вечниот живот и се грижи единствено за спасението на својата душа, се труди секое материјално дело кое го стекнал, овде на земјава, да биде душеполезно и богоугодно, бидејќи човековата душа е повредна од сè на овој свет, од сите богатства и скапоцености, кои светот денес ги нуди. Размислувајќи за Бога и за Неговата голема љубов, човекот постојано чувствува, како Небесниот Отец штедро и милостиво излева безбројни дарови, исполнет со милосрдна грижа кон своето возљубено создание, со единствена цел - да ја излекува човековата душа и да и помогне да се спаси.

Nike air jordan Sneakers | Nike Shoes, Sneakers & Accessories
Повеќе...

На 09. XII, денот кога Православната црква ги празнува свети Ѓорѓи и свети Алимпиј Столпник, се служеше света Литургија во црквата „Свети великомаченик Ѓорѓи“ – Охрид.

На Литургијата беше присутен многуброен верен народ од Охрид, кои во голем дел пристапија и се причестија со телото и крвта на Спасителот наш, Исус Христос.

Asics shoes | Nike React Element 87
Повеќе...

Годинешната централна прослава на патрониот празник на Македонската православна црква, како и на градот Охрид, се одржа во манастирот „Свети Климент и свети Пантелејмон“ на Плаошник, Охрид. Празнувањето започна на 07.XII, со служење на празнична вечерна богослужба со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски, г.Тимотеј во сослужение на повеќе свештенослужители.

 

buy footwear | Nike Off-White
Повеќе...

Празникот посветен на Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, во Охрид свечено се одбележа со архиерејска Литургија во црквата „Света Богородица-Каменско“. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на: протојереј Сашо Богданоски, свештеник Љупчо Симиџиоски, свештеник Игор Никовски и свештеник Саше Костадиноски, како и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски. На светата Литургија забележително беше присуството на голем број на верен, благочестив народ кој се причести со светото Тело и Крв Христова. Кон мноштвото народ Митрополитот Тимотеј се обрати со празнична беседа, која интегрално ви ја пренесуваме:

Sports Shoes | Nike
Повеќе...
Страница 268 од 272

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Ноември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6