На 15 април, (Велика Среда), во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ – Каменско во Охрид се отслужи Литургија на Претходноосветените дарови. Со светата Литургија чиноначалствуваше Владиката Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Нектариј, протојереј Сашо Богданоски и ѓакон Димче Азески.

spy offers | Men's Footwear
Повеќе...

На 08 март 2009 година, во Неделата на Православието, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во црквата свети Никола – Геракомија во Охрид, во сослужение на повеќемина свештенослужители од охридското архиерејско намесништво, отслужи света божествена Литургија.

Running sports | Nike Dunk - Collection - Sb-roscoff
Повеќе...

На 07 март 2009 година, Тодорова сабота, во црквата „ Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, Владиката г. Тимотеј, во сослужение на протојереј Сашо Богданоски, свештеник Игор Никовски и ѓаконите Димче Азески, Николче Ѓурѓиноски, Владо Недески и Васко Голабоски, отслужи света божествена Литургија. Верниот народ, подготвен со пост и молитва пристапи кон Светиот Путир, примајќи го телото и крвта на нашиот Спасител Господ Исус Христос. Поттикнат од љубовта и грижата за спасение на своето словесно стадо, Владиката произнесе боговдахновено слово кое интегрално Ви го пренесуваме:

short url link | Yeezy Boost 350 Trainers

Повеќе...

На 06 март 2009 година, во попладневните часови во првиот петок од Великиот пост, во црквата "Света Богородица - Каменско" во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј отслужи Мало Повечерие со првата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица.

Согласно Цариградската пракса, Акатист кон Пресвета Богородица за време на Великиот пост се служи првите четири петоци, и во секој од петоците се отслужува по една статија од Акатистот, кој е поделен на четири статии во рамките на Канонот, додека, пак, во петтата недела од Великиот пост се служи целиот Акатист.

По завршувањето на богослужбата, Владиката г. Тимотеј, кон верниот народ се обрати со поучно слово кое интегрално Ви го пренесуваме:

Nike Sneakers Store | Air Jordan 1 Retro High OG "UNC Patent" Obsidian/Blue Chill-White For Sale – Fitforhealth

Повеќе...

На 04. 03 2009 година, во првата среда од Великиот пост, традиционално, во црквата „Света Богородица“ - Каменско во Охрид, се отслужи првата Литургија на претходноосветените дарови, со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“, свештеник Димче Ѓорѓиески, парох Варошки и ѓаконот Димче Азески, референт при Дебарско-кичевската епархија.

Sports Shoes | GOLF NIKE SHOES
Повеќе...
Страница 269 од 276

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Март 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5