Вечерта на 1 март 2009 на Прочка, во храмот "Успение на Пресвета Богородица - Каменско" во Охрид, се отслужи вечерна богослужба. По завршувањето на богослужбата, пред самиот чин на простување, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј кон собраниот верен народ се обрати со поучно слово кое интегрално Ви го пренесуваме:

Nike air jordan Sneakers | THE SNEAKER BULLETIN
Повеќе...

Во Месопусната недела, на 22.02.2009 г. во црквата "Св Георгиј" во Струга, Митрополитот г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Партениј, игумен на "Бигорскиот манастир", како и повеќемина свештенослужители од струшкото и охридското намесништво отслужи света Литургија. На божествената Литургија, Митрополитот г. Тимотеј, во ѓаконски чин го ракоположи теологот Васко Голабоски од Струга. По завршувањето на Литургијата, кон многубројниот верен народ Владиката се обрати со поучно слово кое интегрално ви го пренесуваме:

 

Best Authentic Sneakers | Nike nike air max paris 1 patch 2017 , Sneakers , Ietp STORE
Повеќе...

На празникот на Сретение Господово 15.02.2009 г. и во неделата на Блудниот син, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во црквата света Богородица - Каменско во Охрид, отслужи света архиерејска литургија со повеќемина свештенослужители. На литургијата беше произведен во чин чтец теологот Васко Голабоски од Струга.

Running sports | Nike Dunk Low Coast UNCL - Grailify
Повеќе...

На празникот на светиот апостол Тимотеј, небесниот покровител на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, се служеше празнична света, божествена Литургија во Плаошкиот манастир „Свети Климент и Свети Пантелејмон“ во Охрид.

Согласно зборовите на богоносецот Игнатиј, антиохискиот епископ: „Каде што е епископот, таму е и Црквата“, свештениците и верниот народ, собрани околу својот епископ, присуствуваа на заедничкото литургиско собрание, принесувајќи му слава и благодарност на милостивиот и човекољубив Бог за сите Негови добрини, како и за тоа што ни дарил онаков Пастироначалник за каков што читаме во Светото писмо: „Јас сум добриот Пастир; и ги знам Моите, и Моите Ме знаат Мене“.

 

best Running shoes | NIKE Chaussures, Sacs, Vetements, Montres, Accessoires, Accessoires-textile, Beaute, Sous-vetements - Livraison Gratuite
Повеќе...

Веќе четврта година по ред, во црквата „Свети Ѓорѓи“ во Охрид се одржуваат часови по веронаука за деца и возрасни. Целта на предавањата е нашите верници да добијат правилна и елементарна насока во верата, да сфатат колкаво е значењето на учењето на Православната црква за целокупниот живот на човекот, како и да се запознаат со моралните начела кои ни ги налага општеството.

Во рамките на часовите по веронаука се организираат и хуманитарни акции, преку кои им се помага на социјално загрозените семејства, на децата заболени од целебрална парализа како и на болните и на старите лица сместени во болницата „Свети Еразмо“ во Охрид.
 

short url link | BAPE adidas Superstar Green Camo GZ8981 Release Date - SBD
Повеќе...
Страница 270 од 276

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Март 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5