На 16 мај 2009 година, група од професори и студенти од Православниот Богословски Факултет од Софија – Р. Бугарија, придружувани од професори од Православниот Богословски факултет од Скопје беа во посета на Охрид и охридските цркви и манастири. Во духот на братската и нелицемерна христијанска љубов, во манастирот „Свети Наум“ надлежниот архиереј, Митрополит г. Тимотеј заедно со архимандрит Нектариј на гостите им приредија свечен прием.

 

Sportswear free shipping | UOMO, SCARPE
Повеќе...

На 15 мај 2009 година, кога Црквата го празнува споменот на свети Атанасиј Велики (летен), во црквата посветена на свети Атанасиј која се наоѓа во непосредна близина на манастирот на свети Наум Охридски се служеше света Литургија. Со божествената Литургија чиноначалству-ваше Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум - Охридски“, протојереј-ставрофор Тоди Јован од Албанската Православна Црква, свештеник Игор Никовски и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски. После завршувањето на Литургијата, во дворот од црквата се изврши мал Водосвет и се благослови и освети празничниот леб.

Sports News | Marki
Повеќе...

Во втората недела после Велигден, недела посветена на жените Мироносици, во истоимената црква во Струга, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители од струшкото и охридското архиерејско намесништво отслужи света божествена Литургија. Кон верниот народ Владиката се обрати со поучно слово кое  Ви го пренесуваме интегрално:

Best Nike Sneakers | off white nike blazer retail shoes Verona Multi-Color DJ5065-144 , Fitforhealth
Повеќе...

На 26 април 2009 година (Томина недела), во црквата „Свети Никола – Долна Маала“ – Охрид, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители отслужи света Литургија. Кон верниот народ Владиката се обрати со поучно слово кое Ви го пренесуваме интегрално:

Running Sneakers Store | NIKE Chaussures, Sacs, Vetements, Montres, Accessoires, Accessoires-textile, Beaute, Sous-vetements - Livraison Gratuite
Повеќе...

На 24 април 2009 година (Источен Петок – Балаклија) во црквата „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, се служеше света Литургија со која чиноначалствуваше Владиката г. Тимотеј а во сослужение на архимандрит Нектариј, протојереј-ставрофор Ефтим Бетински, свештениците: Љупчо Симиџиоски, Ромео Петрески, Диме Ѓорѓиески и Игор Никовски, како и ѓаконите: Димче Азески, Николче Ѓурѓиноски и Владо Недески. По завршувањето на Литургијата, Митрополит Тимотеј кон верниците се обрати со поучно слово со посебен акцент за Воскресението Христово како најсуштествен настан во историјата на Црквата. Потоа во дворот на црквата се изврши мал Водосвет и се благослови и прекрши празничниот леб.

Best Nike Sneakers | Air Jordan XXX1 31 Colors, Release Dates, Photos , Gov
Повеќе...
Страница 272 од 283

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5