„Согласно со пофалби да го почитуваме светиот спомен на оној кој ги напои сите со книжевни зборови и сиот свет го осветли со духовни зраци. Затоа, собрани достојно го славиме, достојно ние верните го воспеваме твоето свето успение, славен Клименте! Моли Го Христа Бога да ни подаде прошка на гревовите нам кои со љубов те почитуваме“ (седален на Утрена на свети Климент Охридски Чудотворец).

 

Празнувањето на светиот Климент Охридски Чудотворец, како и на св. вмч. Пантелејмон и на светите Седмочисленици, продолжи на 09.08.2023 година, во ман. „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протоереите Климент Џепароски и Климент Мишањ, свештениците Горан Ставрески и Љупчо Бакрачески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Пимен се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Како пастир најверен ти го одведе стадото на спасителното пасиште на писмата и како светилник го осветли мракот и како маченик претрпе гонења, а како преподобен ја умрти својата плот преку животните подвизи; затоа имајќи смелост пред Бога, спомни си за нас“ (стиховна стихира на Вечерна на св. Климент Охридски Чудотворец).

 

Празникот на светиот Климент Охридскиот Чудотворец, патронот на нашата света Македоснка православна црква - Охридска архиапископија, и нашиот постојан заштитник и молител пред Бога, и оваа година беше торжествено прославен во Светиклиментовиот манастир на Плаошник во Охрид, расадникот во кој нашиот Охридски светија се молеше и подвизуваше, поучуваше и учеше, и чудотвореше, а каде и денес го го остави своето тело, та и сите идни генерации да вкусат од таа небесна благодат. Празнувањата започнаа на 08.08.2023 година, во вечерните часови, кога бешеотслужена Празнична вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Негвото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештениците Горан Ставрески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Вечерната, Митрополитот Тимотеј се обрати кон неизбројниот верен народ со пригодна беседа, којашто подолу во целост ви ја пренесуваме. Во подоцнежните часови беше отслужен и Акатист на свети Климент Охридски.

Повеќе...

„Тебе, отроковице, огнот никако не те изгоре, но ги изгоре беззакониците, а Христос тебе те запази неповредена, како што во она време, со моќната рака, ги спаси младите момчиња кои пееја“ (песна од канонот на Утрена на преподобномаченица Параскева).

 

На 08.08.2023 година, денот кога го прославуваме споменот на преподобномаченица Параскева - Петка и на св. свештеномаченик Ермолај, во храмот „Св. Петка“ во ман. „Св. Наум Охридски“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто во целост ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„На огнена колесница, на облак се вознесе и во светловидна страна премина, Илие Тесвиќанецу, откако ги посрами безбожните пророци. И, како што небото со збор го врза, така разреши ги и нашите гревови, со твоите молитви кон Господа, и спаси ги нашите души“ (стихира по Евангелие на Утрена на празникот на св. пророк Илија).

 

И оваа година, во нашата Епархија торжествено беше прославен нашиот голем верски и национален празник на светиот пророк Илија - Илинден и на светите Пречистански преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, а според традицијата, централното празнување се одржа во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ во Кичево. Празнувањата започнаа на 01 август во вечерните часови, со празнична Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, еромонахот Макариј, свештениците Александар Матески и Александар Крстаноски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Вечерната, беше отслужен и парастос за сите кои ги положиле своите животи во сите буни, востанија и војни, а за одбрана на нашата Татковина и за светата православна вера.

Повеќе...

„Украсена со убавините на девството, се овенча со нетлени венци, девице Марино; обоена, пак, со крвта на мачеништвото, откако се просветли со чудесата на исцеленија, набожно ја прими честа за победата на твоето страдање, маченице“ (кондак на Утрена на св. вмч-чка Марина).

 

На 30.07.2023 година, во Осмата недела по Педесетница и на празникот на св. вмч-чка Марина и преп. Леонид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Епископот Антаниски г. Партениј, архимандритите Доситеј и Кирил, еромонасите Макариј и Еразмо, свештениците Горан Ставрески и Миле Ангеловски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ероѓаконот Силуан, изврши осветување на новиот храм „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Ростуше, Дебарско. Храмот се изгради по иницијатива и идеја на Епископот Партениј, во соработка со архитектите Владимир и Искра Лековски од Скопје. Истиот се градеше од 2011 до 2023 година, во спомен на стариот срушен храм, а со помош на благочестивите дарители. Храмот е живописан од зографот Славчо Петковски од Битола и од зографите од Бигорскиот манастир и од манастирот „Св. вмч. Георгиј“ Рајчица. Иконите се дело на зографот Владислав Коцарев од Охрид. По осветувањето на храмот беше отслужена и првата Литургија во истиот, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме. На чинот на осветувањето присуствуваше и Министерот за внатрешни работи на РСМ, г-дин Оливер Спасовски.

Повеќе...
Страница 7 од 272

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Ноември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6