„Кажи ни, Давиде, кој е овој прзник што си го опеал во древната книга Псалми? Како Дева, Божјата ќерка и слугинка, ја пресели во оние живеалишта, Христос, Кој се роди од неа бессемено! Поради тоа се радуваат мајките и ќерките, и невестите Христови, викајќи: Радувај се, Ти која се пресели во Царството небесно“ (стихира по полиелејни псалми на Утрена на Успение на Пресвета Богородица).

 

Празнувањето на светото Успение на Божјата Мајка и нашиот постојан Покров, започна на 27.08.2023 година, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, со Празнична вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарскоо-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Вечерната, беше отслужено и Оплакувањето на Мајката Божја. Торжествата продолжија на 28.08.2023 година, во истиот храм, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Илија Димитриевски и Сашо Богданоски, протоерејот Александар Михајловиќ од Српската православна црква, свештениците Димче Азески, Горан Ставрески, Ѓорѓи Блажевски, Љупчо Бакрачески и Васил Михајлоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон неизбројниот верен народ со пригодна беседа, којашто подолу во целост ви ја пренесуваме. На крајот беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач. 

Повеќе...

„Светлино неизменлива, Слове, на неродениот Отец Светлина, во Твојата светлина, денес на Тавор покажана, ја видовме и Светлината на Отецот, и Светлината на Духот, Кој во светлина го води сето создание“ (Светилен на утрена на Свето Преображение на Господ Исус Христос).

 

На 19.08.2023 година, денот кога го прославуваме светлоносниот празник на Светото Преображение на Господ Бог и Спасител наш Исус Христос, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Александар Димоски, свештеникот Христијан Костоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше осветен новиот лозов плод, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Согласно со пофалби да го почитуваме светиот спомен на оној кој ги напои сите со книжевни зборови и сиот свет го осветли со духовни зраци. Затоа, собрани достојно го славиме, достојно ние верните го воспеваме твоето свето успение, славен Клименте! Моли Го Христа Бога да ни подаде прошка на гревовите нам кои со љубов те почитуваме“ (седален на Утрена на свети Климент Охридски Чудотворец).

 

Празнувањето на светиот Климент Охридски Чудотворец, како и на св. вмч. Пантелејмон и на светите Седмочисленици, продолжи на 09.08.2023 година, во ман. „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, со света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протоереите Климент Џепароски и Климент Мишањ, свештениците Горан Ставрески и Љупчо Бакрачески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Пимен се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Како пастир најверен ти го одведе стадото на спасителното пасиште на писмата и како светилник го осветли мракот и како маченик претрпе гонења, а како преподобен ја умрти својата плот преку животните подвизи; затоа имајќи смелост пред Бога, спомни си за нас“ (стиховна стихира на Вечерна на св. Климент Охридски Чудотворец).

 

Празникот на светиот Климент Охридскиот Чудотворец, патронот на нашата света Македоснка православна црква - Охридска архиапископија, и нашиот постојан заштитник и молител пред Бога, и оваа година беше торжествено прославен во Светиклиментовиот манастир на Плаошник во Охрид, расадникот во кој нашиот Охридски светија се молеше и подвизуваше, поучуваше и учеше, и чудотвореше, а каде и денес го го остави своето тело, та и сите идни генерации да вкусат од таа небесна благодат. Празнувањата започнаа на 08.08.2023 година, во вечерните часови, кога бешеотслужена Празнична вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Негвото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештениците Горан Ставрески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Вечерната, Митрополитот Тимотеј се обрати кон неизбројниот верен народ со пригодна беседа, којашто подолу во целост ви ја пренесуваме. Во подоцнежните часови беше отслужен и Акатист на свети Климент Охридски.

Повеќе...

„Тебе, отроковице, огнот никако не те изгоре, но ги изгоре беззакониците, а Христос тебе те запази неповредена, како што во она време, со моќната рака, ги спаси младите момчиња кои пееја“ (песна од канонот на Утрена на преподобномаченица Параскева).

 

На 08.08.2023 година, денот кога го прославуваме споменот на преподобномаченица Параскева - Петка и на св. свештеномаченик Ермолај, во храмот „Св. Петка“ во ман. „Св. Наум Охридски“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто во целост ви ја пренесуваме.

Повеќе...
Страница 18 од 283

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5