На 09.02.2023 година, во просториите на Административниот центар на Дебарско-кичевската епархија Охрид, беше одржан редовниот годишен состанок на Епархискиот управен одбор на Дебарско-кичевската епархија Охрид. На состанокот беа разгледани повеќе точки од дејноста на Епархијата во изминатата 2022 година. На состанокот беше одобрена Завршната сметка на Епархијата за 2022 година, како и Предлог буџетот за 2023 година. Исто така, беа донесени и повеќе одлуки според поденесените барања. Состанокот се одржа под претседателство на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, а во присуство на членовите на ЕУО на ДКЕ, и тоа:

  • архимандрит Нектариј (Најдоски)
  • протоереј-ставрофор Димче Ѓорѓиески
  • протоереј Васко Голабоски
  • Д-р Светослав Маџаров
  • Д-р Сашо Цветковски
  • Г-дин Петар Спасески и
  • протоереј-ставрофор Никола Христоски, во својство на секретар на ЕУО на ДКЕ Охрид и записничар на состанокот. 

 

euo2023 1 copyeuo2023 2 copyeuo2023 3 copy 

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Септември 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4