На 19.09.2023 година, во просториите на Административниот центар на Дебарско-кичевската епархија во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, оствари средба со Неговото Високопреосвештенство Архиепископот на Михаловце и Кошице (Словачка) г. Јурај. На средбата, беше постапено и според Одлуката на Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА, со која беше дозволено и благословено, а според барањето на Словачкиот Архиепископ, да се дадат дел од моштите на свети Климент Охридски Чудотворец. Архиепископот г. Јурај ги прими моштите од нашиот Митрополит Тимотеј, а како благодарност му подари прекрасна панагија. 

 

posjuraj2023 1posjuraj2023 2posjuraj2023 3posjuraj2023 4posjuraj2023 5

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5