На 10.11.2023 година, во навечерието на празникот на св. мч-чка Анастасија Римјанка, во храмот "Пресвета Богородица" во Бризбан, Австралија, беше отслужена Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, игуменот Гаврил, свештеникот Горан Божиновски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Вечерната богослужба, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодно слово, во кое упати поздрав до нашиот верен народ во овој град, со повик секогаш да се стремат да го изберат тесниот, но единствениот вистински пат.

 

20231110 203415 vefV5f906m20231110 204756 7kyjuQuA7020231110 205106 U0l4EOuk8g20231110 210711 SRJdAVls1h20231110 210718 0nedK2ic0d

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јули 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2