Во текот на подготовките за одбележување на 45-годишнината од возобновувањето на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква во нашата епархија и прогласувањето на монасите Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј за преподобномаченици, а со благослов на Неговото Високопреосвештенство г. Тимотеј, деновиве излезе од печат книгата „СВЕТИ ПРЕЧИСТАНСКИ МАЧЕНИЦИ“. Уредник на книгата е архимандрит Партениј (Фиданоски), игумен на манастирот „Св. Јован Крстител- Бигорски“, а лектор е г-дин Бобан Митевски.

Книгата е поделена во шест поглавја и тоа: Предговор од Митрополитот Дебарско-кичевски г.Тимотеј, Одлука на САС на МПЦ-ОА за вбројување на преподобномачениците во диптихот на светиите, Житие на пречистанските преподобномаченици, Служба на истите, Тропари во невматски запис на светителите и Историјат на ман. „Света Пречиста Кичевска“ од д-р Сашо Цветковски. Се надеваме дека ова дело добро ќе нè запознае со новите светители, но и ќе придонесе за проширување на нивниот култ.

knprec4

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5