„Откако се искачи на висината од добродетелите и оттаму се озари со светлината на божествените чудеса, навистина се покажа како пастир на вселената, и наш непобедлив застапник во опасностите. Затоа преславно го победи непријателот, лагата ја протера, и луѓето ги спаси од смртта. Моли Го Христа Бога, Николае, да им даде прошка на гревовите на оние кои со љубов го чествуваат твојот свет спомен“ (седален на Утрена на св. Николај Мирликиски Чудотворец).

 

На 19.12.2023 година, денот кога го празнуваме споменот на светиот Николај Мирликиски Чудотворец, во храмот „Св. Никола Геракомија“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, еромонахот Никодим, свештеникот Васил Михајлоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Докрај си го возљубил блажениот живот во послушание, отче, си се молел постојано и во мир и во страдања, и затоа, блажени, си станал миризлив како кипарис. Примајќи го твоето страдање како мирис на благоухание, Владиката на се го прослави споменот на тебе. Биди ни застапник пред Христа Бога и нека им подари Тој простување на гревовите на сите коио со љубов го слават твојот свет спомен“ (седален на Утрена на преп. Нектариј Битолски)

 

Празнувањето на преподобниот Нектариј битолски и на светиот Сава Осветен, зашпочна во вечерните часови на 17.12.2023 година, во параклисот „Св. Кирил и Методиј“ во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, со празнична вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Димче Азески и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Вечерната богослчужба, беше прекршен празничниот колач во чест на преподобниот Нектариј и по повод именденот на игуменот, на кого и му го честитаме, со желби и молитви кон Бога уште долги години мудро и со исто толкава љубов да го води Светинаумовиот манастир, и сето доверено му паство.

Повеќе...

„Пророку Софоние, ти се покажа озарен од светлината на Духот Божји, и го навести доаѓањето на Господа, велејќи: Радувај се, ќерко Сионова! Радувај се, Ерусалиме! Ете, твојот Цар доаѓа, за да те спаси“ (кондак на Утрена на св. пророк Софониј).

 

На 16.12.2023 година, на празникот на светиот пророк Софониј, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во с. Ботун, Дебрца, Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевскли и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Александар Димоски, свештениците Горан Ставрески и Драган Шуминоски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто подолу во целост ви ја пренесуваме. Повод, пак, за овој наш собир, беше и издавањето на прекрасната монографија за храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Ботун, дело кое се издаде по повод два големи јубилеја: 150 години од сликањето на иконостасот во овој наш храм и 40 години Архиерејска служба на Митрополитот Тимотеј. По завршувањето на Литургијата, ова монументално дело доживеа своја извонредна промоција преку прекрасното изложување на д-р Јехона Спахиу Јанчевска, промотор на оваа монографија. Свое обраќање имаше и проф. д-р Сашо Цветковски, дописен член на МАНУ, и еден од авторите на книгата, а благодарност кон сите упати и отец Александар Димоски, еден од авторите во книгата, кој е и по потекло од Ботун, а и без чиј ангажман ова дело и не би постоело. Како знак на благодарност кон Митрополитот Тимотеј, кој секогаш стои и ги поддржува сите научни трудови во Епархијата па и пошироко, отец Александар му подари прекрасна панагија. На авторите им искажуваме благодарност за нивниот труд, и им посакуваме уште повеќе успеси и напишани трудови, и со нетрепение очекуваме уште многу нови откритија за нашите храмови и манастири, преточени во вакви прекрасни и неповторливи монографии. 

Повеќе...

„Како светлозарно сонце го озаруваш сето создание со зраците на чудесата, преславен страдалнику Георгие. Празнувајќи го твојот спомен, просиме: Од секакви маки да се избавиме“ (светилен на Утрена на св. вмч. Ѓорѓи Победоносец).

 

На 09.12.2023 година, денот кога го празнуваме светиот великомаченик Ѓорѓи Победоносец и преп. Алимпиј Столпник, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештениците Димче Азески и Горан Ставрески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Кога ја прими од Бога светителската одежда и стана пастир охридски, чудесен (Клименте), со твоите божествени зборови и поуки, и со покажаните чудеса, ја преведе во верата цела Македонија. Затоа, сеславни, твојот сесвет спомен го почитуваме“ (хвалитна стихира на Утрена на свети Климент Охридски Чудотворец).

 

Празнувањето на споменот на светиот Климент Охридскиот Чудотворец и на светиот Климент Папа Римски, и оваа година торжествено се одбележа во Светиклиментовиот манастир на Плаошник во Охрид, почивалиштето на светите чудотворни мошти на нашиот патрон, покрстител и учител, светиот Климент, кој и многу време по своето блажено упокојување, не го остава својот народ, а преку своите дела, молитви и чудеса го исцелува од телесните и духовните немоќи, и го води на трнливиот пат кон спасението. Прославата на споменот на нашиот Охридски и Македонски светител започна ден претходно, на 07 декември 2023 година, во вечерните часови, кога беше отслужена празнична Вечерна богослужба, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски и Димче Ѓорѓиески, свештениците Горан Ставрески и Ѓорѓи Блажевски, еромонахот Никодим и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Вечерната богослужба, со благослов на Митрополитот Тимотеј, свештеникот Ѓорѓи Блажевски се обрати кон верниот народ со пригодно слово. 

Повеќе...
Страница 13 од 285

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јули 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2