На 30.4.2023 година, втора недела по Пасха, денот во кој Црквата го прославува споменот на светите жени Мироносици, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на осветувањето на новоизградениот храм посветен на светите солунски браќа, сесловенските просветители Кирил и Методиј во Дортмунд, Германија. На Архиепископот му сослужуваа Неговите Високипреосвештенства, Митрополитите: Дебарско-кичевски г. Тимотеј и Европски г. Пимен, како и архијереите од сестринската Српска Православна Црква, Епископите: Дизелдорфски и Германски г. Григориј и Западноевропски г. Јустин.

По Осветувањето на ова прекрасно ново светилиште беше отслужена Божествена Архијерејска Литургија. Среде повеќеилјадниот верен народ, присутни на овој многурадосен богоугоден настан беа и македонскиот в.д. амбасадор во Берлин, НЕ Васко Грков, заменик-градоначалникот на Дортмунд г. Манфред Зауер,  пратеничката во Бундестагот г-ѓа Сабине Пошман, градоначалникот на дортмунската општина Шарнхордст, во која и се наоѓа новиот храм, како и поранешниот градоначалник на истата општина г. Рудригер Шмит, кого во оваа прилика Светиот архијерејски синод на нашата Света Црква го одликува со Светоклиментов орден од III ред, поради неговите заслуги за изградбата на храмот. Исто така, присутни беа и бројни Германци ‒ пријатели на Македонците во Дортмунд и на Македонската Православна Црква, како и гости Македонци од Торонто, Канада, и од повеќе места од Татковината.

По осветувањето, во новиот храм се извршија и две Крштевки и една Венчавка.

Нека е вечно ова ново македонско светилиште!

Веста е преземена од Скопската епархија.

Повеќе...

На 21.04.2023 година, во Петокот од Светлата седмица - Источен петок - Блакалија, во посета на Охрид и охридските светињи беа богословите матуранти од Средното богословско училиште „Св. Арсениј Сремац“ од Сремски Карловци, Р. Србија, предводени од ректорот на богословијата, протоерејот Јован Милановиќ, како и двајца други професори. Богословите беа пригодно дочекани и во Митрополитскиот административен центар на Дебарско-кичевската епархија во Охрид од страна на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, каде што беше приредена и свечена трпеза на љубовта. 

Повеќе...

„Гледајќи ги Моите ребра и раните од клинците, Томо, зошто не веруваш во Моето Воскресение, говореше Господ кога воскресна од гробот, јавувајќи им се на апостолите неискажливо. А Близнецот, кога поверува, Му викаше на Создателот: Ти си мојот Бог и Господ“ (седален по полиелејни псалми на Утрена на Томина недела).

 

На 23.04.2023 година, во Неделата на Антипасха - Томона недела, во храмот „Св. Николај Мирликиски“ во Долна маала во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, свештеникот Сашо Ристески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Со Отецот и Духот, да Го воспееме Христа Кој воскресна од мртвите, и кон Него да извикаме: Ти си нашиот живот и Воскресение! Помилуј нѐ!“ (хвалитна стихира на Утрена во Петок од Светлата седмица).

 

На 21.04.2023 година, во Петокот од Светлата седмица, Источен петок - Балаклија, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Димче Ѓорѓиески и Кирил Јованоски, свештениците Димче Азески, Љупчо Бакрачески и Васил Михајлоски, еромонахот Никодим, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати со пригодна беседа кон многубројниот верен народ, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...

„Радувајте се, луѓе, и веселете се! Ангелот што седеше на гробниот камен, тој ни благовести велејќи: Христос - Спасителот на светот - воскресна од мртвите, и со благопријатна миризба ја исполни вселената. Радувајте се, луѓе, и веселете се!“ (воскресна стихира на утрена на Втор ден Велигден).

 

На 17.04.2023 година, на вториот ден од славното Христово Воскресение, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Александар Димоски, протоерејот Васко Голабоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна пасхална беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...
Страница 16 од 276

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Март 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5