„Во тебе, мајко, сигурно се спаси она што е според образот (Божји): откако прими крст, си Го следела Христа, и со пример си нѐ учела да го презираме телото, зашто е минливо, а да се грижиме за душата која е бесмртна. Затоа, преподобна Марие, твојот дух се радува со ангелите“ (тропар на преп. Марија Египетска).

 

На 02.04.2023 година, во Неделата од Петтата седмица на Великиот пост - Неделата на преп. Марија Египетска, во параклисот „Св. Кирил и Методиј“ во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протонамесникот Зоран од Банатската епархија (СПЦ) и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрлано ви ја пренесуваме.

Повеќе...

О севоспеана Мајко, која Го роди Словото - посвето од сите светии, откако ќе го примиш овој наш сегашен принос, избави ги од сите напасти и ослободи ги од идните маки, оние кои ти пеат: Алилуја!“ (Кондак 13 од Акатистот на Пресвета Богородица).

 

На 31.03.2023, во петокот од Петтата седмица на Великиот пост, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, во вечерните часови беше отслужено Мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица, на којшто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофорите Сашо Богданоски и Димче Ѓорѓиески, свештеникот Горан Ставрески и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Акатистот, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

На 26.03.2023 година, во Четвртата недела од Великиот пост - Неделата на св. Јован Лествичник, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј,  во капелата во Митрополитската резиденција во Охрид, изговори пригодна беседа, упатена кон сите верни чеда, а истата Ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

На 19.03.2023 година, во Третата недела од Великиот пост - Крстопоклона недела, и на празникот на св. 42 Аморејски маченици и на преп. Аркадиј Кипарски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во капелата во Митрополитската резиденција во Охрид, изговори пригодна беседа, упатена кон сите верни чеда, а истата Ви ја пренесуваме во целост.

Повеќе...

„Поткрепени со твојата сила, верно ти викаме: Радувај се, граде на Царот на сите; горо несечена, за која јавно беа раскажувани и слушани чудесни нешта! Радувај се, длабочино неизмерна“ (песна од канонот на Мало повечерие на Акатист на Пресвета Богородица).

 

На 17.03.2023 година, во Петокот од Третата седмица на Великиот пост, во капелата посветена на преп. Пречистански маченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ во Кичево, во вечерните часови, беше отслужено Мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица, на којшто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски и еромонахот Кирил. По завршувањето на Акатистот, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја пренесуваме.

Повеќе...
Страница 19 од 276

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Февруар 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1