Денот кога Православната црква го празнува споменот на светиот маченик Нестор, Митрополитот Дебарско-кичевски г.Тимотеј во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот "Свети Наум Охридски", свештеникот Игор Никовски, секретар на Дебарско-кичевската епархија, свештеникот Сашо Ристески, парох на деветтата охридска парохија, и ѓаконите Димче Азески и Николче Ѓурѓиноски, референти при Дебарско-кичевската епархија, служеше света божествена Литургија во црквата "Свети Никола" - Долна Маала во Охрид. На светата Литургија во ѓаконски чин беше ракоположен магистерот по теолошки науки Владо Недески од Охрид, за кого молиме Бог да му дарува духовни сили достојно да Му служи Нему и на Неговата Црква, за радост на ангелите и за пораз на демоните.

 

bridge media | Nike
Повеќе...

Празникот на светиот великомаченик Димитриј Мироточив, чудотворецот солунски, во Дебарско-кичевската епархија свечено беше одбележан со света архиерејска Литургија во црквата "Света Богородица – Каменско" - Охрид, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г.Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители од епархијата.

 

bridgemedia | Air Jordan Sneakers
Повеќе...

На 06.11.2008 г. во резиденцијата на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј се одржа работен состанок на Одборот за возобновување на светиклиментовиот Универзитет во Охрид. Во одборот зедоа учество академик Крум Томовски, академик Петар Хр. Илиевски, Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, проф. д-р Вера Битракова – Грозданова, Митрополит г. Тимотеј, д-р Лазар Шуманов и г. Паско Кузман, директор на Дирекцијата за заштита на културни споменици од Скопје. Одборот ги разгледа програмските задачи што треба да се гради на археолошкиот локалитет на Плаошник. По опстојно разгледување и сериозни анализи со мали измени и дополнувања беше прифатен и усвоен предлогот на работниот одбор за ревитализација на светиклиментовиот Универзитет на Плаошник. По завршувањето на состанокот, членовите на одборот направија посета на самото место на локалитетот.

jordan Sneakers | Air Jordan 4 University Blue Clothing New Era Bulls Hat
Повеќе...

Во дваесеттата недела по Педесетница, на денот кога Црквата го празнува споменот на св. вмч. Артемиј, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќемина свештенослужители, во охридското село Велгошти го изврши чинот на осветување на нова црква-параклис посветена на св. вмч. Димитриј. Кон многубројниот верен народ, Митрополитот г. Тимотеј се обрати со пригодно слово.

 

Authentic Sneakers | Nike Dunk Low Disrupt Pale Ivory - Grailify
Повеќе...

На 26.10.2008 г., Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, зеде учество на чинот на осветување на новата црква во Македонска Каменица, посветена на Успение на Пресвета Богородица. После осветувањето, се отслужи архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитите: надлежниот Брегалнички г. Иларион, како и гостите Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Струмички г. Наум, Повардарски г. Агатангел, и поранешен Европски г. Горазд, како и поголем број свештеници и ѓакони.

 

trace affiliate link | Nike
Повеќе...
Страница 281 од 283

Fotogalerija

galerija

Izdava{tvo

izdavastvo

Crkoven kalendar

Јуни 2015
Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5